Először koncertezik Budapesten a Baraccano Zenekar, amelynek tagjai között MMA művészeti ösztöndíjas művész is fellép

2023. szeptember. 07.

Szeptember 6-án különleges bemutatkozó esttel egybekötött kerekasztal-beszélgetést szervezett a Baraccano Színház a Baraccano Zenekar szeptember 7-i budapesti koncertjéhez kapcsolódóan a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) székházában, a Hild-villában. A zenekar tagjai között szerepel Bátori István zeneművész, a 2021–2024. évi MMA Művészeti Ösztöndíjprogram ösztöndíjasa.

 


A szeptember 6-i találkozón Nella Belfiori, a bolognai Baraccano Színház igazgatója, Giambattista Giocoli, a Baraccano Zenekar művészeti vezetője és karmestere, Huszár Lajos Erkel-díjas zeneszerző, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja, valamint Bátori István orgona- és csembalóművész volt jelen. A beszélgetést Huszár Lajos moderálta, aki több kérdést is feltett az intézménnyel, illetve a munkafolyamatokkal kapcsolatban az olasz vendégeknek.

Nella Belfiori a bolognai Baraccano Színház igazgatója röviden bemutatta a színház és a zenekar történetét, valamint beszélt Bologna városának jelentőségéről is az olasz kulturális életben. Elmondta, a koncert azért is fontos mérföldkő, mert az intézmény művészei most először állnak majd budapesti színpadon.

Giambattista Giocoli, a Baraccano Zenekar művészeti vezetője és karmestere a zenekar projektjeit foglalta össze, ugyanakkor részletesen ismertette a koncert koncepcióját. Hangsúlyozta, a Baraccano Zenekar kis létszámú, a produkciókat kamarazenekari felállásban valósítják meg és gyakran adnak elő nagy létszámú szimfonikus zenekarra íródott műveket, sőt, akár operákat is, amelyeket ilyenkor ők írnak és hangszerelnek át, mindig ügyelve arra, hogy valamilyen egyedi hangzást is becsempésszenek a darabokba. Az operaátiratokat általában énekesek nélkül, valamilyen másik művészeti ág (például próza, bábszínjátszás, képzőművészet) bevonásával adják elő, ami nagy népszerűségnek örvend a fiatalabb generáció körében – tette hozzá.

Bátori István beszámolt bolognai munkájáról, valamint a zenekarral való együttműködésének történetéről és röviden bemutatta folyamatban lévő ösztöndíjas projektjét is, amelynek keretében az Il Transilvano című XVI–XVII. századi orgonaiskolát fordítja le és dolgozza fel.

A szeptember 7-i koncerten – amelynek az Olasz Kultúrintézet ad otthont - Ottorino Respighi XX. századi olasz zeneszerző Régi dalok és táncok lantra című zenekari szvitjének átiratát hallhatja a közönség. A koncert a zenekar Respighihez kapcsolódó projektje keretében valósul meg, amelynek során a művészek végigjárják azokat az európai városokat, amelyek fontos szerepet játszottak a szerző utolsó éveiben. Respighi A láng című operáját 1935-ben, a zeneszerző halálát megelőző évben a budapesti Operaházban is bemutatták.

 

 

Galéria


 

Iratkozzon fel legújabb híreinkért!
magnifiermenuchevron-down-circle