Tizenegyedik alkalommal rendezik meg április 24. és 26. között a Savaria Filmszemlét Szombathelyen. A filmvetítések, közönségtalálkozók és díjkiosztó gála mellett a filmszemléhez kapcsolódóan április 25-én szervezi meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Savaria Filmakadémia Egyesület azt a szakmai konferenciát, amelynek fókuszában a médiatudatosság áll, s amelynek társszervezője a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet.
A tudatos és értékteremtő médiafogyasztás iránti igény gyakorlatilag az első médiatermékek létrejöttének pillanatában felmerült, és a média világának bővülése, eszközeinek, üzleti modelljeinek és nem utolsósorban mennyiségének növekedése természetszerűleg a médiatudatosság megközelítését és eszköztárát is megváltoztatta. A digitális kultúra elmélyülése, a digitális réteg egyre erőteljesebb összefonódása a fizikai világgal, legújabban pedig a mesterséges intelligencia alapú szolgáltatások ugrásszerű emelkedése újabb fordulópontot jelent ebben a fejlődésben. Mit jelent a médiatudatosság egy olyan világban, ahol nemcsak a médiáról, hanem a mindennapi társadalmi, gazdasági cselekvések mediatizált működéséről beszélünk? Mit jelent egy olyan világban, ahol már gyakorlatilag lehetetlen a gépi és emberi tartalmakat megkülönböztetni egymástól? Mit jelent egy olyan világban, ahol az eddig tanított logikai, felismerési, védekezési mechanizmusainkon már messze túlnőtt a technológia sebessége és fejlettsége? Többek közt ezekre a kérdésekre adnak választ a szakemberek. Az eseményen Pusztai Virág, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Mozgóképkultúra Tanszék főiskolai docense, az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram ösztöndíjasa A mozgóképhez való viszonyunk változásai a közösségi média hatóterében címmel tart előadást.
A médiatudatosság fordulópontja című konferencia társszervezője a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Savaria Egyetemi Központ, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet és a Nemzeti Filmiroda.
PROGRAM
10.00–10.10
Ünnepélyes köszöntők:
Lovass Tibor (Savaria Filmakadémia Egyesület – elnök)
Dr. Kollarik Tamás (Savaria Konferencia – elnök)
10.10–10.30
Dr. Rab Árpád Szörény (Nemzeti Közszolgálati Egyetem – egyetemi oktató, NMHH – elnöki tanácsadó)
MI az, ami változik a médiatudatosságban, és MI az, ami nem?
10.30–10.50
Dr. Bognár Balázs (Vas Vármegyei Katasztrófavédelem – tű. dandártábornok, Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács – elnök, Nemzeti Közszolgálati Egyetem – egyetemi adjunktus)
Infrastruktúra-védelem és információbiztonság – napjaink információbiztonsági kihívásai
10.50–11.10
Gorka-Focht Máté (MOME – doktorandusz, óraadó oktató)
A filmkommunikáció oktatási perspektívái – Hogyan tűnhet ki a tömegből egy film a mai digitális zajban?
11.10–11.30
Dr. Taba Miklós (Nemzeti Filmiroda – főosztályvezető)
Nézünk, mint a moziban
KÁVÉSZÜNET
11.50–12.10
Dr. Pusztai Virág (Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, Mozgóképkultúra Tanszék – főiskolai docens, MMA MMKI-ösztöndíjas)
A mozgóképhez való viszonyunk változásai a közösségi média hatóterében
12.10–12.30
Dr. Novák Adrienn (NMHH Gyermekvédelmi Főosztály – szakmai koordinátor)
Ki nevel a végén? – A médiaértés-oktatás fordulópontjai
12.30–12.50
Dr. Mayer Endre (NMHH Gyermekvédelmi Főosztály – főosztályvezető-helyettes)
Hogyan segíthet a médiahatóság az alfa generáció digitális nevelésében?
12.50–13.10
Dr. Nyakas Levente (NMHH Médiatudományi Intézet – intézetvezető)
Médiatudatosság és médiaszabályozás: az állami szabályozás szerepe a médiatudatosság elősegítésében
13.10–13.15
Dr. Kollarik Tamás (MOME – egyetemi docens, NMHH – elnöki főtanácsadó)
Zárszó