A tudományos műhelytalálkozó célja, hogy a magyar népzenekutatás úttörője, Vikár Béla öröksége előtt a kortárs népzenetudományi eredmények alapján tisztelegjen. Az előadások a Nyugat-Felvidéktől – Törökország érintésével – a Mezőségig járják be a magyar népzenei tájegységeket, és tekintik át a kortárs kutatási kérdéseket. A nyitóelőadás látszólag eltér a tárgykörtől, ugyanis Mezei Balázs professzor Beethovent megidéző An die Freude / Mámordal című előadása szövegértelmezői és eszmetörténeti következtetéseket mutat be. Ám mind a bemutatandó módszertan, mind a felmutatott eredmények értelmezésmódja megegyeznek a kortárs népzenetudomány textológiai kutatásaival. Utóbbiból ad ízelítőt Gergely Zoltán is a Cantata profana újraolvasása révén.
A hagyományos népzenetudományi megközelítést a következő három előadó szintén erősen provokálja a tudományterületek közötti határátlépések révén. Juhász Zoltán Beethoven Pozsony körüli élményeire is visszautalva a magyar népzenei anyag sokgyökerűségét vizsgálja. Jánosi András a Nyugat-Felvidék és a Mezőség népzenei összefüggéseit elemzi. Sipos János Bartók erdélyi és török tapasztalatait veti össze. A műhelytalálkozó végén Bolya Mátyás, a Liszt Ferenc Zeneakadémia Népzene Tanszékének vezetője foglalja össze a tudomány jelenlegi nehézségeit.
Az előadók olyan kutatási anyagokról számolnak be, amelyek esetében mind a kérdésfeltevés, mind a válasz szembemegy – akár több elemében is – a népzenetudomány fősodrának megállapításaival. A rendezvény kifejezett célja, hogy termékeny szakmai vitának adjon helyet, ezért az előadásokat az előre felkért vitapartnerek és a jelenlevők megszólalásai követik.
Program
10.00–10.10 Köszöntő: Fehér Anikó
10.10–12.00 I. szekció – A szöveg és a zene
Előadások:
Mezei Balázs: Friedrich von Schiller: An die Freude / Mámordal
Gergely Zoltán: Cantata profana – A felnövéstörténet drámája a román kolindaköltészetben
Vitapartnerek:
Alpaslan Ertüngealp
Bolya Mátyás
Falusi Márton
Kiss Eszter Veronika
12.00–12.30 SZÜNET
12.30–15.00 II. Szekció – A népzene vándorútja
Előadások:
Juhász Zoltán: Népzenei kultúrák kapcsolatainak feltérképezése öntanuló algoritmusokkal, archeogenetikai adatok bevonásával
Sipos János: Bartók Béla, Ahmet Adnan Saygun és a török világ népzenéje
Jánosi András: A régi Magyarország elfeledett hangszeres zenéje
Vitapartnerek:
Alpaslan Ertüngealp
Bolya Mátyás
Kiss Eszter Veronika
15.00–15.20 SZÜNET
15.20–17.00 III. Szekció – A magyar népzenekutatás kérdései és tapasztalata, vita
Bolya Mátyás: Tekintély és innováció – Tudománytörténeti útvesztők a magyar népzenekutatásban
Vitapartnerek:
Alpaslan Ertüngealp
Bolya Mátyás
Jánosi András
Juhász Zoltán
Kiss Eszter Veronika
Sipos János