Fehér Anikó: „Gerencséri utca…" – Az új stílusú magyar népdal megjelenése Kodály kórusműveiben és pedagógiai etűdjeiben
Aki csak érintőlegesen ismeri a magyar népzenét, azt bizonyosan tudja, hogy van „régi stílus" és „új stílus". Ez a tudás nem is kevés. Ha meg tudjuk különböztetni a rendkívül gazdag magyar népzenekincs két fontos fajtáját, nyugodtan elindulhatunk a mélyebb vizek felé.
Az új stílus a tizenkilencedik század második felében alakult ki, a legújabb kutatások szerint nem a régire alapozva. Ezek a dalok ugyanúgy négy sorosak mint a régi réteg dallamai, ám maximum kétféle dallamsorral találkozhatunk bennük. Ráadásul az első és az utolsó soruk azonos. Nem tűnik ez túl nagy zenei készletnek, mégis mintegy 100 éven át ez uralta a népzene terepét a magyar nyelvterületen.
Az előadó senkit nem akar meggyőzni Kodály Zoltán zenei igényességéről, inkább azt vizsgálja, milyen volt a kapcsolata az új stílussal. Hogyan, milyen mértékben használta fel a „kupolás" szerkezetű magyar népdalt a számára oly fontos kórusművekben, s a szívéből fakadt pedagógiai munkákban, amelyekkel egy nemzetet akart megtanítani a kottaolvasásra, s a zene befogadására.
2017. szeptember 21. 18:00
Helyszín: Hild-villa, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének székháza
(1121 Budapest, Budakeszi út 38.)
A rendezvényen való részvétel regisztrációhoz kötött.
Regisztrálni a rendezveny@mma-mmki.hu e-mail címen lehet.