Az emberiség hosszú története során megtanulta, hogy esetenként hátát a falnak vagy a barlang sziklájának vetve kellett önmagát és övéit megvédenie. A nagy és új típusú kihívások során az emberiség vagy annak érintett része szinte mindig megváltozott kisebb vagy nagyobb mértékben. Járványok, háborúk, klímaváltozások, éhínségek, népvándorlások: mind-mind életmód- és gondolkodásmód-váltással járnak együtt.
A világ mediatizálódásával online látjuk a kihívásokat és a rájuk adott válaszokat. A változások kellős közepén nyilván nem lehet teljes biztonsággal megállapítani az átalakulások mértékét és irányát. Történészek nem ritkán korábbi korokban zajló folyamatok helyes elnevezéséről, értelmezéséről is eltérő véleménnyel bírnak odáig menően, hogy egyesek akár tagadhatják is, hogy léteznek kollégáik által állított történeti, társadalmi vagy pszichológiai tények. Mennyivel nehezebb és problematikusabb saját korunkról átfogó értelmezést adni…
Az emberiség egészét érintő egyenes adásban közvetített járvány, vírustámadás, védekezés nyilván alapvetően alakította át társadalmunkat, gondolkodásunkat, kultúránkat, miközben valószínű, hogy jelentős hatásokat és következményeket még nem látunk.
Konferenciánk szervezését a kérdés motiválta, vajon a meghívott résztvevők, akik különféle szakmák képviselői, miben látják a változások jellegét, irányát a művészetekben, az irodalomban, a tudományban, a politikában, a történelemszemléletben, a jogtudományban – különös tekintettel a demokrácia állapotára és sorsára –, az alkotási folyamatokban, az emberek közti kommunikációban, a közlekedésben, az olvasási, a tanítási és a tanulási folyamatokban.
Boros János
Program
10.00−10.20 Kucsera Tamás Gergely: Köszöntő – Három konferencia után
10.20–10.40 Szécsi Gábor: A mediatizált közösségek kora
10.40–11.00 Farkas Attila: Válság – járvány – háború
11.00–11.20 Boros János: Béke és háború
11.20−11.50 Szünet
11.50–12.10 Wesselényi-Garay Andor: Bitekre szabdalva – A kultúraközvetítés új stratégiái az inter- és poszt-Covid időszakban
12.10–12.30 Fejérvári Gergely: Könyvkiadás a Covid idején
12.30–12.50 Doboviczki Attila: Az upecs.hu hálózati adattár – Archívumépítési tapasztalatok a pandémia idején
12.50–13.10 Váradi Judit: A zeneművészeti oktatás és a hangverseny-látogatás tapasztalatai és túlélési technikái az online térben
13.10–13.30 Dér Cs. Dezső – Zrinyi Ivett: Online kommunikációs trendek a kultúrában
13.30–13.40 Kérdések, hozzászólások, zárszó