Dr. habil. Katona Vilmos PhD okleveles építészmérnök, szakíró, az épített környezet elméleti kutatója. 2008-ban szerzett diplomát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karán, majd doktorrá is ugyanott avatták 2015-ben. Értekezését a kortárs templomépítészet témakörében írta, amelyet később „Az Úr bevonul szentélyébe”: Kortárs római katolikus templomépítészet a liturgia tükrében címmel a Szent István Társulat könyv formájában is kiadott.
Első tanulmánykötetét az építészettörténetnek (Középkoron innen és túl: Építészettörténeti írások Guzsik Tamás emlékére. Holnap Kiadó, 2019), utóbbit pedig a geometria magasabb szintű művelésének szentelte (Szimmetria az építészetben: Fejezetek egy végtelen történethez. Terc, 2021). Mindeközben több száz tudományos cikke és műkritikája jelent meg különböző hazai és nemzetközi lektorált folyóiratokban.
2014-től a Metszet építészeti magazin főszerkesztőjeként tevékenykedett, majd Darvas György fizikus felkérésére 2021-től elvállalta a Symmetry: Culture and Science tudományközi folyóirat főszerkesztői feladatait is, amelyben főként építészeti tematikájú lapszámokat publikált. Jelenleg a Vilniusi Műszaki Egyetem által gondozott Journal of Architecture & Urbanism szerkesztőbizottságának tagja, emellett 2022-től a Springer kiadó Nexus Network Journal tudományos szaklapjának vendégszerkesztője.
Fokozatszerzése után a Soproni Egyetemen kezdte oktatói pályáját, óraadóként a Műegyetemen és a győri Széchenyi István Egyetemen is oktatott. 2020-ban habilitált és egyetemi docensként tevékenykedett Sopronban, majd 2021–2023 között a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán. 2021 végétől három hónapig a Jyväskyläi Egyetem (JYU) vendégkutatója volt Finnországban. Itt Osmo Pekonen†, valamint a Texasi Egyetem professzora, Nikos Salingaros hatására érdeklődésének fókuszába az építészet és a matematika határterülete, az épített környezet morfológiai elemzése került.
Katona Vilmos a Magyar Tudományos Akadémia Építészeti Tudományos Bizottság (köztestület), a Magyar Építőművészek Szövetsége, az International Symmetry Association, valamint a brit Border Urbanism Research Centre tagja. Rovaniemitől Sevilláig számos tudományos konferencia előadója, képzőművészeti kiállítások résztvevője, illetve kurátora. Tevékenységét a Magyar Művészeti Akadémia az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram 2020–2023-as ciklusának ösztöndíjával jutalmazta.