A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) idén is részt vesz a hagyományosan szeptember utolsó péntekén, ez alkalommal szeptember 27-én megrendezendő Kutatók Éjszakáján. A számos tudományterületet, illetve a kutatói pályát népszerűsítő programsorozat alkalmából az MMA MMKI által a Hild-villában szervezett előadások és foglalkozások minden generációnak izgalmas programlehetőséget kínálnak.
A rendezvényeken való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amelyre a Kutatók Éjszakája honlapján vagy ITT
a honlapunkon keresztül van lehetőség.
13:00–18:00 között: Utazás a reformkorba – A Hild-villa épületének kalandos felderítése
Az interaktív családi játékon keresztül a résztvevők felfedezhetik a reformkori Hild-villa épületének múltját és jelenét, és az időutazás során Hild József életének különös titkaira is fény derül. Az egyes állomásokon végighaladva az érdeklődők megismerik egy reformkori nyaraló viszontagságos sorsát, miközben értékes információkkal is bővíthetik tudásukat azzal a történelmi korszakkal kapcsolatban, amelyben a villa is megszületett.
Korosztály: felső tagozatos, középiskolás, egyetemista, családi program
Részletes információ és regisztráció: ITT
10:00–11:15 Napra-forgó – Zenés-játékos mesefoglalkozás
A közelgő magyar népmese napja alkalmából megrendezett népművészet-pedagógiai program során a kisiskolások nemcsak meghallgathatják Az aranyszőrű bárány című népmesét, hanem maguk is a történet részévé válhatnak. Cseke-Marosi Eszter kézműveskedéssel, népdallal, népi játékokkal kalauzolja el a magyar hagyományok világába a gyermekeket, akik a foglalkozás végén a mesebeli násznéppel együtt perdülnek táncra. A mesés programot Cseke Bodza citerajátéka varázsolja még hangulatosabbá.
Korosztály: alsó tagozatos (7–8 évesek)
Részletes információ és regisztráció: ITT
12:00–13:00 Ritmuskuckó – Interaktív hangszerbemutató kicsiknek
A program egy izgalmas utazás a hangszerek különleges világában Mucsi Gergő ütőhangszeres művész vezetésével, megfűszerezve a ritmusok és a zene mindent megmozgató erejével. Az egyedi, interaktív bemutató során az érdeklődők különleges hangszerekkel ismerkednek meg. Többek közt kiderül, hogy hogyan lehet zenei hangokat kicsalogatni egy kagylóból, milyen hangja van egy afrikai agyagedénynek, vagy hogy vajon víz hullámzik-e az óceándobban.
Korosztály: felső tagozatos (10–12 évesek)
Részletes információ és regisztráció: ITT
13:30–15:00 Legyél Te a hangadó! – Szinkronizációs játék Hirtling István színésszel
B. Nagy Ervin animációs tervezőművész 10 éve dolgozik a Cserebogarak – Animációs történetek magyar bajnokokról című sportsorozatán. Idén a futball-Eb időszakában elkészült A fekete párduc című rész, amely az Aranycsapat világhírű kapusa, Grosics Gyula pályáját mutatja be. Az interaktív program során az alkotó beszél az epizód érdekességeiről, majd a résztvevők bepillantást nyernek a szinkronizálás rejtelmeibe is.
A közönséget Hirtling István az MMA rendes tagja, Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész kalauzolja a mesterség világában, miközben maguk is a szereplők bőrébe bújhatnak.
Korosztály: középiskolásoktól a felnőttekig
Részletes információ és regisztráció: ITT
15:30–16:30 Less be a restaurátorműhelybe!
Az érdeklődők az interaktív program során a rendhagyó művészettörténeti áttekintést követően bepillanthatnak egy restaurátor „műhelyébe”, ahol kiderül, hogy a különféle retusálási technikákat hogyan lehet a digitális eszközök segítségével alkalmazni. Bakonyi Tímea élőben, egy digitális rajztábla segítségével mutatja be, hogy a festményeken kialakult hiányokat miként lehet helyreállítani. A résztvevők is kipróbálhatják magukat restaurátorként, hiszen a program végén kiegészíthetnek egy töredékes alkotást. A műhelyfoglalkozást vezető Bakonyi Tímea kezei között az elmúlt években olyan alkotások születtek újjá, mint például Il Sodoma Szépművészeti Múzeumban megtekinthető Keresztvitele.
Korosztály: 8. osztályosok, középiskolások, felnőttek
Részletes információ és regisztráció: ITT
17:15–18:15 Mozgó tőke – Készíts animációt a bankjegyek ábráiból!
Ismerd meg a filmet, amelyhez a világ összes pénze sem elég! Kőszegi Tamás animációs filmrendező – miután elkészítette A forint arcai című tízjelenetes alkotást – arra vállalkozott, hogy minél többet összegyűjt a világon létező több mint 24 ezer bankjegyből, és egyedülálló módon olyan animációt készít, amely kizárólag forgalomba helyezett bankjegyek ábráiból áll össze. Hogyan bontják rétegekre az ábrákat? Mit rejt az 1945-ös belga kongói 500 frankos?
A filmes szakember az interaktív program során beszél a filmkészítés kulisszatitkairól, megmutatja több száz bankjegyéből álló gyűjteményét, és bevonja a közönséget a történetírás folyamatába.
Korosztály: középiskolások, felnőttek
Részletes információ és regisztráció: ITT
18:30–19:10 Éjszaka a Hild-villában – Tűz- és akrobatikus show
Napnyugta után a Hild-villa és kertje különleges megvilágításba kerül. Az est folyamán a OneTwoMany Collective – amelynek Csuzi Márton MMA művészeti ösztöndíjas koreográfus az egyik társalapítója – a cirkusz és a tánc egy új dimenzióját hozza el látványos és nagyszabású, akrobatikai és térelemekkel tarkított produkciójával. A Proper Mess című performansz a káosz és a rend izgalmas és teátrális összecsapását jeleníti meg két karakteren, Mr. Properen és Miss Messen keresztül. Az előadás során a művészek a levegőben és a földön is a tűzzel játszanak.
Korosztály: felnőttek, családok
Részletes információ és regisztráció: ITT
Galéria