A Rovás Alkotóközösség, az MMA Építőművészeti Tagozata és Északkelet-Magyarországi Regionális Központja, valamint az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet által szervezett összművészeti alkotótábor és szimpózium második turnusa augusztus 19. és augusztus 25. között zajlik a felvidéki településen.
Az első turnusban – amely július 8. és július 14. között valósult meg – az MMA jelenlegi és már végzett ösztöndíjasai közül hatan voltak jelen. Elsőként Adamovich Ferenc táncművész mutatkozott be, aki előadást tartott az affektív mozgáspedagógia képzőművészeti vonatkozásairól. A közeljövőben elindulnak azok a mérések, amelyek a mozgások során létrejövő agyi aktivitást vizsgálják. Az eredmények sok új információval szolgálhatnak majd a művészetek által kiváltott agyi tevékenységről. A második napon indult útjára a Mechler Anna által megálmodott kórusműhely.
„Mivel tavaly lehetőségem nyílt festeni egy képet, arra gondoltam, hogy a társművészetek területén tett izgalmas kirándulásomat azzal fogom viszonozni, hogy ebben az évben közös éneklési lehetőséget kínálok a képalkotó művészeknek. A kezdeményezés jó fogadtatásra talált: sokan érdeklődtek, és szívesen kipróbálták a kóruséneket. Számomra is kihívás volt, hogy a zenével nem foglalkozó embereket hogyan tudom ilyen rövid idő alatt bevonni, méghozzá úgy, hogy a közös munka élmény legyen. Könnyű kánonokat tanítottam, illetve Zarándy Ákos zeneszerző külön erre az alkalomra komponált repetitív művét, ami nagyon egyszerű motívumokból épül fel. A mű szövege saját alkotásom, szintén törekedtem az egyszerűségre, hogy a lengyel, a szlovák és a magyar résztvevők is ki tudják mondani a szavakat. Ákos segítségével és közreműködésével a zárókiállítás megnyitójaként a festők kórusa elénekelte a hét során megtanult műveket” – írta beszámolójában Mechler Anna.
Benedekffy Katalin opera- és operetténekes Egy csipetnyi Erdély című könyvét mutatta be, valamint Kálmán Imre Csárdáskirálynő című operettjéből adott elő egy dalt. Bódi Barbara festőművész új technikákkal kísérletezett, két képén kollázst alkalmazott, míg egy harmadik alkotáson transzfertechnikát próbált ki. Lukács Péter építész, festőművész és grafikus rajzokat készített a falut körülvevő tájról, majd festményein is megpróbálta visszaadni azt a hangulatot, ami az egyik molinón mottóként szerepelt: „Ahol az ég a földet éri”. Ahogy arra Mechler Anna rávilágított: „Bár az alkotótábor vezetője, a Szervátiusz Jenő-díjas Szabó Ottó festőművész a tábor fő témájául azt a hívószót választotta: elveszve, az alkotások nem csak a reménytelenséget és kilátástalanságot fejezték ki. Többen is megfogalmazták, hogy az elveszettségből az összefogás, a közös gondolkodás, az összekapcsolódás jelentheti a kiutat.”
A debrődi tábor második turnusa augusztus 19. és augusztus 25. között folytatódik Bánhidi-Kovács Anikó, Krulik Ábel, dr. Lajtos Nóra, László Dániel, Somogyi Emese és Kégl Ildikó
MMA művészeti ösztöndíjasok részvételével.
Galéria