Hogyan alakítja az építészképzés a jövő szakembereit, és mennyire felel meg a mai kihívásoknak? Március 18-án Az építészet jövője című vitaestsorozat második alkalmán neves szakértők vitatják meg az építészeti oktatás helyzetét, kihívásait és lehetséges irányait.
Március 18-án folytatódik Az építészet jövője című vitaestsorozat a Walter Rózsi-villában, amelyet a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet hívott életre az építészet társadalmi és kulturális szerepének (mélyebb) megértése érdekében. Az első est során a szakemberek az organikus építészet örökségét és kortárs hatásait vizsgálták, most pedig az építészeti oktatás témaköre kerül fókuszba.
Az építészeti oktatás kilátásai című vita arra vállalkozik, hogy őszinte, kritikus párbeszédet folytasson az építészképzés legégetőbb kérdéseiről. A beszélgetés során többek között szó lesz az oktatásszervezés és az akkreditációs rendszer kihívásairól, a szakosodás és a használható szaktudás kérdéséről, az építészdiploma értékéről, valamint arról, hogy mennyiben különböznek – vagy éppen nem különböznek eléggé – a hazai építészképzések. A vitapartnerek olyan kérdéseket járnak körbe, mint hogy szükség van-e ennyi egyetemi képzőhelyre, hogyan lehetne növelni a versenyképességet, kellenek-e szakmai kánonok, és ha igen, ki határozza meg őket. Van-e etikai nevelés az oktatásban, és számít-e még az építészek műveltsége?
Makovényi Ferenc, a Szent István Egyetem (ma Óbudai Egyetem) Ybl Miklós Építéstudományi Karának volt dékánja, Kovács Csaba, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építészeti Intézetének volt igazgatója, Dávida Eszter, a Kortárs Építészeti Központ igazgatója és Erhardt Gábor, a Mathias Corvinus Collegium Építészet és Emlékezet Műhelyének vezetője közösen próbálják megválaszolni, merre kellene haladnia a magyar építészeti oktatásnak, és ehhez képest merre tart jelenleg. Az est moderátora Katona Vilmos építészteoretikus, az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram alumni ösztöndíjasa.
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz között. Jelentkezni 2025. március 17. napjáig a rendezveny@mma-mmki.hu e-mail-címen lehet.
A sorozatindító vitaesten – amelynek témája Makovecz Imre és az utókor volt –, január 22-én Salamin Ferenc, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, az Építőművészeti Tagozat vezetője; Martinkó József, az Octogon magazin főszerkesztője; Dósa Papp Tamás építész és Schreck Ákos, az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram alumni ösztöndíjas művésze, a Minusplus építésziroda alapítója mondják el véleményüket. A beszélgetés itt visszanézhető: